The Fonteyn 2021 finalists

There are 15 finalists in this year’s competition.

All candidates will also perform the commissioned variations Pas de Quatre Female Variation from The Sleeping Beauty and Pas de Quatre Male Variation from The Sleeping Beauty, choreographed by Ashley Page.

The candidates are listed in the order that they first perform in the final.

Download the list of finalists

Paige McElligott

Nationality: South African
Trained by: RAD Teacher Vanessa Eborall
School: De Witt Ballet School
Classical Repertoire variation: Raymonda Act I 2nd solo

Lizé Mentz

Nationality: South African
Trained by: RAD Teacher Debra Colleen Gush
School: Southdowns Dance Academy
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo

Amelia Soh

Nationality: Australian
Trained by: RAD Teachers Jasmin Bobyk, Paris Bobyk and Celine Bobyk
School: Mosman Dance Academy
Classical Repertoire variation: La Bayadère Shade 3

Sebastian Aguiñaga

Nationality: Mexican
Trained by: RAD Teacher Victoria Treviño
School: Ballet Joven CDMX
Classical Repertoire variation: Don Quixote Act III

Tayla de Bie

Nationality: South African
Trained by: RAD Teacher Natasha Ireland
School: Carstens Ireland Ballet School
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo

Olivia Chang Clarke

Nationality: British
Trained by: RAD Teacher Denise Whiteman
School: Elmhurst Ballet School
Classical Repertoire variation: La Bayadère Shade 1
Winner of the Dancer’s Own Choreographic Award for her self-choreographed solo, Rain of tears

Christian Carlo-Stella

Nationality: Australian
Trained by: RAD Teachers Hilary Kaplan and Archibald McKenzie
School: English National Ballet School
Classical Repertoire variation: Les Patineurs Blue Boy’s Variation

Poppy Frankel

Nationality: British
Trained by: Vanessa Palmer and Victoria Hewitt
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo

 

Alice McArthur

Nationality: New Zealand
Trained by: Sarah Abendroth
School: John Cranko School and Auckland Academy of Dance
Classical Repertoire variation: Swan Lake pas de trois

Edward Truelove

Nationality: British
Trained by: Dance Faculty of Tring Park School for the Performing Arts
School: Tring Park School for the Performing Arts
Classical Repertoire variation: Don Quixote Act III

Amber Mitchell-Knight

Nationality: Australian
Trained by: RAD Teacher Susan Sargison
School: National Theatre Ballet School
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo

Hannah Martin

Nationality: British
Trained by: RAD Teacher Mary Goodhew
School: Elmhurst Ballet School
Classical Repertoire variation: La Bayadère Shade 3

Luke Blair

Nationality: British
Trained by: Dance Faculty of Tring Park School for the Performing Arts
School: Tring Park School for the Performing Arts
Classical Repertoire variation: Swan Lake Act III

Mia Atkinson

Nationality: Australian
Trained by: RAD Teacher Catherine Edwards
School: Tanya Pearson Academy
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo

Milei Lee

Nationality: Australian
Trained by: RAD Teachers Liane McRae and Janne Blanch
School: English National Ballet School
Classical Repertoire variation: Raymonda Act II 2nd solo